Aby nasze drzewa owocowały prawidłowo, nie były narażone na choroby, żeby owoców było dużo i odpowiednich rozmiarów i żeby łatwo było nam je zbierać, trzeba stosować ich cięcie.
Nie jest to zadanie przerastające możliwości działkowca ale trzeba to robić starannie i przy zachowaniu pewnych zasad.
Drzewka młode w pierwszych latach po posadzeniu.
Drzewek na działce nie warto formować dla ich ładnego wyglądu czy też wyszukanych form typu stożki czy kolumny. Najważniejszym kryterium powinien być i prawidłowy rozwój i owocowanie.
Jeżeli posadziliśmy młode drzewko jesienią to od wiosny następnego roku trzeba je już przycinać i formować.
Zaczynamy od przycięcia pędu głównego na wysokości około 60cm, pamiętając aby zostało na nim mniej więcej 6 oczek, z których później wyrosną pędy boczne. Te z kolei przycinać będziemy w kolejnych latach formując z nich koronę. Musimy przy tym zwrócić uwagę aby były to pędy rosnące nad sobą w odległości około 15cm i wyrastające z różnych stron. Najdłuższe zostawiamy zawsze pędy najniżej położone.
Drzewka dwu i trzyletnie tniemy w następujący sposób:
– pęd główny skracamy od 15 do 20cm
– pędy boczne górne obcinamy zostawiając 5 do 6 oczek
– pędy dolne tniemy zostawiając 8 do 9 oczek
– dobrze uformowane 3 letnie drzewko powinno mieć około 6 pędów bocznych
– wycinamy także wszelkie długie pionowo rosnące odrosty od głównego przewodnika tak zwane wilki, które w znaczący sposób utrudniają prawidłowy rozwój drzewka.
– usuwamy pędy zagęszczające koronę
– usuwamy pędy krzyżujące się wzajemnie i te rosnące do środka korony
Prawidłowo rosnące pędy boczne powinny być odchylone pod dużym kątem od przewodnika, prawie do pozycji poziomej. Owoce mają wtedy dużo światła i krótkopędy wyrastają w większej ilości co jest zjawiskiem pożądanym.
Jeżeli pędy boczne zbytnio sterczą w pionie należy przygiąć je do ziemi przywiązując sznurkiem do palików wbitych pod drzewkiem lub obciążyć ciężarkami przymocowanymi np. do klamerek od bielizny.
W późniejszych latach zawsze tniemy przyrosty jednoroczne za dziesiątym oczkiem i pamiętamy o głównym celu cięcia starszych drzewek czyli dbaniu o dobry dostęp światła i prawidłowy kształt korony.
Przy drzewkach karłowych utrzymujemy wysokość przewodnika w granicach 2,5 metra. Nie powinniśmy nigdy nadmiernie ciąć drzewek, stosując zasadę, iż wycinamy tylko to co konieczne z zachowaniem powyższych wskazówek.
Cięcie drzew starszych
Jeżeli w starszych drzewach mamy już uformowaną koronę, to tniemy je tylko aby zapewnić im dostateczny dostęp światła, w celu usunięcia uszkodzonych i uschłych części. Wpływ na owocowanie uzyskujemy raczej poprzez przerywanie zawiązków, stosowanie odpowiedniego zabezpieczenia przed chorobami i szkodnikami oraz odpowiednie nawożenie.
W starych drzewach nieodzownym zabiegiem jest tak zwane cięcie odmładzające. Polega ono na silnym cięciu jedno, dwu i trzyletnich przyrostów na gałęziach głównych a jedno i dwuletnich na pędach bocznych. Po tak silnym cięciu należy wspomóc drzewo odpowiednim nawożeniem. zabieg odmładzania przeprowadzamy co 5 lat.
Oprócz cięcia musimy również pamiętać o formowaniu konarów np: poprzez wstawienie odpowiednio zabezpieczonych rozpórek pomiędzy konarem głównym a zbyt pionowo rosnącą gałąź. Zbyt obwisłe gałęzie należy natomiast podpierać żerdkami wbitymi w ziemię. Czasami możemy zastosować naturalne spajanie gałęzi poprzez ich splątanie.
Sposób cięcia
Cienkie gałązki i niezbyt grube konary obcinamy po prostu sekatorem., są też specjalne sekatory o przedłużonej rękojeści i z umocowanym do części tnącej sznurkiem, pozwalające ciąć gałęzie z wyższych partii drzewa.
Obecnie dostępne są też różnego rodzaju ręczne i mechaniczne piły przystosowanie do cięcia drzew.
Cięcie grubych konarów wykonujemy w dwóch etapach, najpierw podcinamy konar od dołu do połowy jego grubości następnie nieco dalej od przewodnika tniemy go z góry, zapobiegamy w ten sposób odłamaniu się gałęzi w ostatniej fazie cięcia.
Wszystkie miejsca po obcięciu smarujemy specjalną pastą ogrodniczą lub e razie jej braku zwykłą farbą emulsyjną, zapobiegając w ten sposób infekcją. Jak widać prace związane z cięciem drzew i drzewek nie są zbyt trudne ale są niezbędne w utrzymaniu naszych upraw sadowniczych na odpowiednim poziomie.