Ochrona roślin – Miedzian 50WP

Miedzian 50 WP – jak i kiedy stosować, terminy oprysków

Miedzian 50 WP jest środkiem grzybobójczym do zwalczania chorób grzybowych na drzewach i krzewach owocowych, roślinach ozdobnych i warzywach. Jest to preparat zalecany do stosowania w amatorskiej uprawie roślin na terenie ogrodów działkowych, a także dopuszczony do ochrony roślin w produkcji ekologicznej. Zobacz w jaki sposób i kiedy stosować Miedzian 50 WP.

Jak i kiedy stosować Miedzian 50 WP

Jakie choroby zwalcza Miedzian 50 WP

Miedzian 50 WP jest preparatem do zwalczania chorób grzybowych i bakteryjnych takich jak: zaraza ziemniaka, antraknoza, rdza, septorioza liści, zaraza ogniowa oraz kanciasta plamistość bakteryjna. Wczesne zidentyfikowanie choroby pozwala na szybkie pozbycie się patogenów grzybowych i bakteryjnych na zarażonej roślinie.

Kiedy stosować Miedzian 50 WP

Miedzian 50 WP stosujemy w momencie zauważenia i zidentyfikowania choroby na roślinie. Opryski możemy wykonywać od marca do października. W terminie od marca do maja zabiegi wykonujemy, gdy temperatura utrzymuje się powyżej 6°C. Wykonujemy je na roślinach zarażonych patogenem chorobotwórczym. Możemy również stosować preparat profilaktycznie.

Oprysk Miedzianem wykonujemy w dni pochmurne, bezwietrzne. Unikamy opryskiwania roślin w pełnym słońcu, podczas deszczu lub przy temperaturze poniżej 0°C.

Miedzian – terminy oprysków drzew i krzewów owocowych

Miedzian 50 WP może być stosowany w ochronie wielu gatunków roślin sadowniczych. Pierwsze opryski wykonuje się już na przedwiośniu, zaś ostatnie – jesienią. A zatem preparat ten przydaje się przez niemal cały sezon wegetacyjny.

Opryski miedzianem w ogrodzie działkowym rozpoczynamy już w okresie nabrzmiewania pąków liściowych u brzoskwini i moreli, a także wiśni i czereśni, opryskując te drzewa przeciwko rakowi bakteryjnemu (dawka 30g preparatu rozpuszczone w 5-7,5 l wody, wystarcza na 100m²). W okresie pękania pąków Miedzianem opryskujemy jabłonie i grusze przeciwko zarazie ogniowej, stosując dawkę 15g na 5-7,5 l wody. Oprysk ten wykonuje się profilaktycznie, jeżeli w poprzednim roku stwierdzono występowanie zarazy w ogrodzie lub w jego sąsiedztwie. W okresie ukazywania się pierwszych liści wykonujemy Miedzianem kolejny oprysk jabłoni i gruszy, tym razem przeciwko parchowi. Zalecana dawka to również 15g miedzianu na 5-7,5 litra wody.

Parch jabłoni – objawy, opryski, zapobieganie, zwalczanie
Parch jabłoni to jedna z najczęstszych i najstarszych chorób jabłoni uprawianych w naszym kraju. Powoduje liczne uszkodzenia, w tym korkowacenie skórki na jabłkach. Objawy choroby pojawiają się co roku i konieczne jest regularne zwalczanie parcha. Zobacz jak pokonać tę chorobę jabłoni, jakie opryski są skuteczne przeciw parchowi oraz czy można uniknąć chemii i pokonać parcha metodami naturalnymi. Więcej…

W okresie przed kwitnieniem opryskuje się krzewy winorośli przeciwko mączniakowi rzekomemu winorośli. Ponowny oprysk Miedzianem wykonuje się po kwitnieniu. W okresie kwitnienia przeciwko rakowi bakteryjnemu opryskuje się czereśnie i wiśnie, stosując miedzian w dawce 15g preparatu rozpuszczone w 5-7,5 l wody.

Po zbiorach oprysk Miedzianem wykonuje się na krzewach agrestu i porzeczek. Celem tego zabiegu jest zwalczanie takich chorób, jak: opadzina liści, rdza wejmutkowo-porzeczkowa, biała plamistość porzeczki.

Ostatni oprysk Miedzianem wykonujemy jesienią, po opadnięciu liści, zwalczając kędzierzawość liści brzoskwini. Stosujemy roztwór 1%, czyli 10g miedzianu na 1 litr wody.

Jak stosować Miedzian 50 WP

Przed przystąpieniem do oprysków musimy pomyśleć ile cieczy będzie nam potrzebne. Kolejnym etapem jest odmierzenie odpowiedniej ilości proszku i wymieszanie go z małą ilością wody. Po wymieszaniu wlewamy go do spryskiwacza i uzupełniamy kolejną docelową dawką wody. Po napełnieniu zbiornika należy wymieszać ciecz roboczą ręcznie lub za pomocą mieszadła, w które wyposażone są niektóre opryskiwacze. Rośliny opryskujemy delikatną mgiełką. Należy pokryć dokładnie cieczą te miejsca, gdzie występuje choroba. Po wykonaniu oprysku zbiornik trzykrotnie przepłukujemy czystą wodą i odstawiamy do wyschnięcia. Nigdy nie zostawiamy cieczy z preparatem na później, gdyż może dojść do poparzeń na roślinie po takim oprysku.

Miedzian 50 WP przechowujemy wyłącznie w oryginalnym opakowaniu w temperaturze nie niższej niż -5°C i nie wyższej niż 30°C.

Należy pamiętać, że przy wykonywaniu oprysków trzeba mieć na sobie odzież ochronną, rękawice i okulary ochronne. Zabronione jest również spożywanie pokarmów, palenie papierosów i obecność dzieci podczas opryskiwania roślin preparatem Miedzian 50 WP.

Do zastosowań amatorskich polecany jest Miedzian 50 WP w opakowaniach 15g lub 50g środka. Preparat możemy zamówić przez internet, w polecanym sklepie ogrodniczym.

 

Parch jabłoni – objawy, opryski, zapobieganie, zwalczanie

Parch jabłoni to jedna z najczęstszych i najstarszych chorób jabłoni uprawianych w naszym kraju. Powoduje liczne uszkodzenia, w tym korkowacenie skórki na jabłkach. Objawy choroby pojawiają się co roku i konieczne jest regularne zwalczanie parcha. Zobacz jak pokonać tę chorobę jabłoni, jakie opryski są skuteczne przeciw parchowi oraz czy można uniknąć chemii i pokonać parcha metodami naturalnymi.
Parch jabłoni – korkowacenie skórki jabłek

Parch jabłoni – objawy, opis szkodliwości

Parch jabłoni wywoływany jest przez grzyb Venturia inaequalis. Grzyb poraża wszystkie nadziemne i niezdrewniałe części jabłoni. Objawy parcha widoczne są najczęściej na liściach i owocach, ale patogen infekuje również ogonki liściowe, części kwiatu, szypułki owoców, pędy i pąki.

Na liściach, na ich górnej stronie, tworzą się ciemnooliwkowe plamy pokryte aksamitnym nalotem. Plamy są przeważnie okrągłe i mogą być różnej wielkości. Czasem, w warunkach sprzyjających rozwojowi grzyba, plamy mogą się ze sobą zlewać, tworząc tym samym znaczne powierzchnie nekrotyczne. Przy silnym porażeniu tkanka liścia ulega deformacji i wykrusza się. Porażone liście przedwcześnie opadają.

Najgroźniejsze jest jednak porażenie zawiązków owoców. Objawy parcha na owocach to ciemne, okrągłe plamy, w których obrębie skórka ulega nekrozie. Roślina broniąc się przed nadmierną utratą wody tworzy w tych miejscach warstwę korka, będącą swoistą blizną. W przypadku infekcji starszych owoców powstają na nich niewielkie, strupowate plamy. Takie jabłka nie nadają się do spożycia.

Jabłonie porażane są najczęściej na wiosnę, kiedy to zarodniki workowe są uwalniane z owocników pod wpływem wilgoci z opadów atmosferycznych. Zarodniki mogą być przenoszone z prądem powietrza na odległość kilkuset metrów. W naszych warunkach klimatycznych wysiew zarodników trwa od początku wiosny do końca czerwca. Proces uwalniania zarodników ulega spowolnieniu w niskiej temperaturze oraz w nocy. Najbardziej intensywne uwalnianie zarodników przypada w fazie rozwoju różowego pąka oraz kwitnienia jabłoni, właśnie wtedy jest okres największego zagrożenia ze strony parcha jabłoni.

Choroba ta atakuje też inne drzewa owocowe. W polskich sadach, poza parchem jabłoni, może pojawiać się też parch gruszy.

Parch jabłoni – opryski, zwalczanie chemiczne

Zwalczanie parcha jabłoni można przeprowadzić różnymi metodami, które można podzielić na chemiczne i naturalne.

Chemiczne zwalczanie parcha jabłoni polega na używaniu chemicznych środków grzybobójczych, czyli fungicydów. Opryski na parcha jabłonifungicydami wykonane przed lub w momencie infekcji hamują kiełkowanie zarodników grzyba i tworzą warstwę zabezpieczającą na powierzchni chronionych części jabłoni. Trwałość takich fungicydów to 6-8 dni od momentu zabiegu w okresie kwitnienia i 10-14 dni po kwitnieniu. Pod warunkiem, że fungicyd nie został zmyty przez deszcz.

Opryski przeciw parchowi wykonane po wystąpieniu objawów chorobowych, niszczą zarodniki konidialne lub grzybnię. Przy tego rodzaju fungicydach wskazane jest zrobienie 2 oprysków w odstępie 5-7 dni.
Parch jabłoni – plamy na liściach

Opryski na parcha jabłoni wykonuje się w fazie ukazywania się liści, zielonego pąka kwiatowego, różowego pąka kwiatowego, kwitnienia oraz wzrostu zawiązków. Do oprysków najwcześniejszych można stosować m. in. preparatyMiedzian 50 WPSyllit 65 WP, Carpene 65 WP lub Score 250 EC, do późniejszych oprysków Kaptan zawiesinowy 50 WP lub Merpan 80 WG. Ponieważ jednak niemal co roku zalecenia dotyczące stosowania środków ochrony roślin ulegają zmianie, przed ich zakupem należy się zapoznać z aktualnym programem ochrony jabłoni na dany rok.

Parch jabłoni – zapobieganie, zwalczanie metodami naturalnymi

Na terenie ogrodów przydomowych i działkowych powinniśmy jednak unikać stosowania chemicznych środków ochrony roślin i jak najczęściej posiłkować się metodami naturalnymi.

Do tego typu metod bez wątpienia zaliczyć można mechaniczne niszczenie i usuwanie opadłych jesienią liści jako źródła infekcji. Ogranicza się potencjalną liczbę zarodników workowych, obniżając przez to możliwość zakażenia wiosną. Ta metoda jednak nie likwiduje całkowicie zagrożenia zakażeniem, ze względu na przenoszenie zarodników workowych na odległość nawet kilkuset metrów przez wiatr.

Biologiczne zwalczanie parcha jabłoni. Ta metoda zwalczania parcha jabłoni polega na zaszczepianiu opadłych liści jabłoni antagonistycznymi grzybami. Plusem tej metody jest zmniejszanie rozwoju parcha jabłoni o 80%. Minusem jest wysoka cena i skomplikowany sposób aplikacji grzybów antagonistycznych. Sposób ten stosowany jest wyłącznie w sadach produkcyjnych i nie dotyczy upraw amatorskich.

Uprawa odmian jabłoni odpornych na parcha jabłoni. Najnowszymi odmianami wykazującymi odporność na parcha jabłoni są: Topaz, Rubinola, Florina. Starsze wysoko odporne odmiany to Antonówka czy Kosztela. Należy jednak pamiętać, że takie odmiany są często bardziej wrażliwe na inne choroby np. zarazę ogniową czy choroby kory. Warto się nimi jednak zainteresować w rejonach, w których parch jabłoni atakuje najsilniej.

Oprysk na parcha mocznikiem. To bez wątpienia najbardziej godna polecenia metoda na zwalczanie parcha jabłoni. Do oprysku należy przygotować roztwór mocznika o stężeniu 5%. Taki roztwór mocznika można uzyskać mieszając 0,5 kg nawozu z mocznika wraz z 10 litrami wody. Oprysk mocznikiem na parcha jabłoni należy wykonać jesienią. Najlepiej w momencie, gdy na jabłoniach są jeszcze liście. Taki czas przypada pod koniec października, lub na początku listopada w zależności od pogody.

Zabieg opryskiwania 5% roztworem mocznika należy wykonać bardzo dokładnie. Trzeba opryskać wszystkie liście na drzewie, jak i te, które opadły już na ziemię. Im dokładniej wykonamy zabieg tym większe prawdopodobieństwo, że parch jabłoni nie porazi naszych jabłoni w przyszłym roku, na wiosnę. Podczas kilkuletnich badań prowadzonych w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach stwierdzono, że poprzez jesienne opryski drzew owocowychmocznikiem można zlikwidować nawet 90% owocników grzyba tworzących się na liściach jabłoni. Za pomocą takiego samego oprysku zwalczamy też parcha gruszy.

 

Choroby drzew owocowych – opisy, zdjęcia, zwalczanie, opryski

Choroby drzew owocowych mogą być powodowane przez grzyby, bakterie i wirusy. Czasem przyczynami chorób mogą być również czynniki nieinfekcyjne, takie jak niedobory makro- i mikroelementów, czy niekorzystne warunki uprawy. Typowymi objawami chorób są przebarwienia, zniekształcenia i więdnięcie roślin. Zobacz zdjęcia i opisy chorób drzew owocowych i poznaj metody ich zwalczania.

Powodzenie w walce z chorobami drzew owocowych zależy od właściwego zidentyfikowania z jaką chorobą mamy do czynienia i wybrania odpowiedniej metody leczenia roślin, ograniczając do minimum stosowanie środków chemicznych. Szczególnie, jeżeli chcemy aby nasze ogrody przydomowe i działkowe były źródłem zdrowej żywności, wolnej od pestycydów

Warto także nauczyć się rozpoznawać szkodniki roślin sadowniczych i odróżniać efekty ich bytowania od objawów chorób.

Choroby drzew owocowych – zapobieganie

Przede wszystkim należy jednak podejmować działania profilaktyczne, zapobiegające rozprzestrzenianiu się chorób drzew, takie jak:

  • eliminowanie źródła choroby znajdującego się w koronie drzewa poprzez wycinanie porażonych pędów jeszcze we wczesnym stadium porażenia, a także regularne prześwietlające cięcie drzew owocowych, dzięki któremu korony lepiej “oddychają” i zmniejsza się ryzyko rozprzestrzeniania chorób grzybowych,
  • zabezpieczanie ran drzew bezpośrednio po cięciu pastami ochronnymi (np. Funabenem czy Dendromalem), zabieg ten przyspiesza zabliźnianie się ran i dzięki temu ogranicza rozprzestrzenianie chorób zgorzelowych kory oraz raka bakteryjnego drzew owocowych,
  • usuwanie źródeł infekcji pierwotnej jakimi są zmumifikowane owoce pozostawione na drzewach oraz opadłę z zarażonych drzew liście, dzięki temu wiosną nie będą stanowiły one źródła zakażenia (opryskiwanie liści 5% roztworem mocznika przyspiesza ich rozkład),
  • po wystąpieniu objawów choroby drzew owocowychna pniach i grubych konarach, wycinanie porażonej tkanki korowej aż do drewna i zabezpieczanie powstałych ran pastami ochronnymi, a także zabezpieczanie ran na pędach powstałych po gradobiciu, poprzez opryskiwanieo drzew fungicydami o działaniu układowym,
  • unikanie przenoszenia patogenów na narzędziach do cięcia drzew i krzewów(narzędzia dezynfekujemy w roztworach 70% alkoholu lub 10% podchlorynu sodu),
  • w razie konieczności usuwanie silnie porażonych drzew.

Choroby drzew owocowych – opisy, zdjęcia, opryski, zwalczanie

Poniżej przedstawione są opisy poszczególnych chorób drzew owocowych, najczęściej występujących w naszych sadach, wraz ze wskazówkami jak wykonywać opryski i zwalczanie chorób drzew owocowych.

Antraknoza orzecha włoskiego

Objawy: na porażonych pędach pojawiają się duże, żółte plamy, które z czasem brunatnieją, powiększają się i zlewają, obejmując znaczną część powierzchni liścia, na owocach i pędach plamy mają barwę brunatnoszarą i są lekko zagłębione,
Przyczyna: zakażenie wywołuje grzyb atakujący liście, owoce i niezdrewniałe pędy, szczególne zagrożenie dla drzew orzechowych choroba stanowi w latach o obfitych opadach,
Zwalczanie: porażone części roślin wycinamy i palimy, na początku maja przeprowadzamy oprysk preparatem Miedzian 50 WP, jeżeli pogoda jest bardzo deszczowa może być konieczne powtórzenie oprysku,

Brudna plamistość jabłek i gruszek

Objawy: w okresie poprzedzającym zbiory na owocach występują ciemnoszare plamy,
Przyczyna: choroba grzybowa występująca głównie na drzewach zaniedbanych,
Atakowane rośliny: jabłonie, grusze,
Zwalczanie: odpowiednie cięcie jabłoni i grusz, przewietrzające korony drzew, w uprawie amatorskiej na działkach opryskiwanie wyciągami roślinnymi ze skrzypu i rumianku, zwalczanie chemiczne nie jest konieczne, jeżeli zwalcza się inne grzybowe choroby drzew owocowych,

Brunatna zgnilizna

Objawy: brunatnienie i zamieranie kwiatów, zamieranie krótkopędów, owoce pokryte gnilnymi, brunatnymi plamami i skupieniami zarodników,
Przyczyna: wiosną źródłem zakażenia są zarodniki zimujące na pędach i zmumifikowanych owocach, grzyb wytwarza w ciągu okresu wegetacji kilka pokoleń zarodników,
Atakowane rośliny: jabłonie, śliwy, czereśnie, brzoskwinie, morele,
Zwalczanie: usuwanie porażonych owoców i pędów, zwalczać owady uszkadzające skórkę owoców, wiśnie i czereśnie opryskujemy na początku kwitnienia wyciągiem z krwawnika lub odwarem ze skrzypu polnego, lub preparatami Score 250 EC, Topsin M 500 SC, Kaptan Plus 71.5 WP, zwalczanie u śliwy – przed kwitnieniem opryskujemy Miedzianem lub Topsinem. W razie długotrwałych opadów opryski należy powtórzyć na przełomie maja i czerwca oraz na cztery tygodnie przed zbiorem owoców,

Czerwona gruzełkowatość

Objawy: na obumierających gałęziach pojawiają się czerwonawe pęcherzyki, wielkości główki od szpilki
Przyczyna: choroba grzybowa, szybko rozprzestrzenia się na roślinach źle pielęgnowanych, zarodniki grzyba poprzez uszkodzoną korę przedostają się do tkanek rośliny, w których rozwijają się strzępki grzybni, wydzielają one trucizny powodujące obumieranie gałęzi,
Atakowane rośliny: drzewa owocowe, krzewy porzeczek i agrestu, również krzewy ozdobne,
Zwalczanie: nie można zwalczyć chemicznie, chore części rośliny należy wyciąć – uschnięte gałęzie należy wycinać w miejscach, gdzie drewno jest zdrowe, rany po cięciu posmarować środkiem zapobiegającym wyciekaniu soków, wycięte gałęzie natychmiast usunąć, najlepiej spalić,

Drobna plamistość liści

Objawy: liście pokryte drobnymi, brunatno-czerwonymi plamami,
Przyczyna: choroba grzybowa,
Atakowane rośliny: jabłonie, wiśnie, czereśnie,
Zwalczanie: systematycznie usuwać opadłe liście, wiśnie i czereśnie opryskiwać po kwitnieniu środkami Syllit 65 WP, Score 250 EC, Topsin M 500 SC, nalezy wykonać 2 lub 3 zabiegi co 14 dni, szczególnie gdy panuje wilgotna pogoda,

Dziurkowatość liści drzew pestkowych

Objawy: na liściach pojawiają się drobne plamki, z reguły barwy brunatnej, z czasem w miejscach plam tkanka zamiera i wykrusza się, przy silnym porażeniu mogą zamierać całe liście,
Przyczyna: grzyby zimujące na powierzchni pędów, najczęściejClasterosporium carpophilum,
Atakowane rośliny: czereśnie, wiśnie, brzoskwinie, nektaryny, śliwy,
Zwalczanie: zapewnienie roślinom dobrych warunków wzrostu, w fazie nabrzmiewania pąków opryskiwać fungicydami miedziowymi (Miedzian 50 WP),

Kędzierzawość liści

Objawy: liście silnie pofałdowane, ulegają przebarwieniu na kolor żółty i czerwono-karminowy, na ich powierzchni delikatny, szaro-biały nalot grzyba, z czasem opadają, drzewa dają owoce ale są osłabione i mają słabszą mrozoodporność,
Przyczyna: Taphrina deformans – grzyb zimujący na łuskach pąków,
Atakowane rośliny: brzoskwinie i nektaryny,
Zwalczanie: usuwanie porażonych liści, wycinanie porażonych pędów, przed rozpoczęciem wegetacji (gdy temperatura powietrza przekroczy +6°C) przeprowadzić oprysk preparatem Syllit 65 WP (0,5%), natomiast jesienią (po opadnięciu liści) opryskujemy preparatem Miedzian 50 wP (1%), ważne jest dokładne pokrycie cieczą grzybobójczą całych drzew – zarówno wierzchołków pędów i spękań kory na pniu,

Kędzierzawość liści brzoskwini – zwalczanie ekologiczne i opryski
Kędzierzawość liści brzoskwini to jedna z najgroźniejszych chorób brzoskwiń i niestety bardzo powszechna. Bezwzględnie konieczne jest zwalczanie kędzierzawości liści. Jednak zanim sięgniemy po opryski, warto dowiedzieć się z czym objawy kędzierzawości mogą być mylone (o tym prawie nikt nie mówi!), jaki jest najlepszy termin oprysku, które środki ochrony roślin są naprawdę skuteczne. Więcej…

Mączniak

Objawy: na skórce owoców pojawiają się biało-szare plamy grzyba, zmieniające barwę na brązową, na liściach biały, puszysty nalot, liście mogą przebarwiać się na czerwono, zwykle żółkną i przedwcześnie opadają,
Przyczyna: grzyby, których zarodniki roznoszone są przez wiatr i krople deszczu,
Atakowane rośliny: mączniak może atakować większość roślin owocowych, często występuje na brzoskwiniach, jabłoniach, winogronach i agreście,
Zwalczanie: unikać uprawy wrażliwych gatunków, w uprawie amatorskiej zaleca się jedynie wycinanie porażonych pędów w czasie zimowego cięcia i w sezonie wegetacyjnym, przy bardzo dużym nasileniu objawów chorobowych można użyć fungicydów takich jak Nimrod 25 WP, Siarkol Extra 80 WP, opryski należy rozpocząć w fazie różowego pąka, w razie konieczności, zwłaszcza jeżeli nie były wycinane chore pędy, kolejne zabiegi wykonuje się w czasie kwitnienia i po kwitnieniu, aż do końca czerwca,

Miotlastość jabłoni

Objawy: nadmierne wybijanie pędów bocznych z pąków śpiących (tzw. miotły), porażone drzewa mają powiększone przylistki, oraz zniekształcone kwiaty, owoce drobnieją i mają wydłużoną szypułkę, wzrost drzew zostaje zahamowany,
Przyczyna: mykoplazmy przenoszone w czasie okulizacji iszczepienia drzew owocowych, a także przez niektóre owady wraz z sokiem chorych roślin,
Atakowane rośliny: jabłonie,
Zwalczanie: upewnić się, że kupowany materiał szkółkarski pochodzi ze sprawdzonego źródła i jest zdrowy, zwalczać owady przenoszące mykoplazmy (skoczki),

Mozaika jabłoni

Objawy: na liściach powstają żółte, mozaikowate plamy, z czasem tkanka w miejscu plam zamiera i liście opadają, wzrost drzew zahamowany, owoce drobne, plon zmniejszony,
Przyczyna: wirus przenoszony podczas szczepienia i okulizacji,
Atakowane rośliny: jabłonie,
Zwalczanie: wysadzanie tylko zdrowego materiału szkółkarskiego, wolnego od wirusów,

Parch gruszy i parch jabłoni

Objawy: na liściach, owocach i młodej korze gruszy powstają brązowo-czarne plamy, na jabłoniach plamy barwy oliwkowej, chore owoce są drobne i zniekształcone, w miejscu powstania plam pękają, porażone owoce nie nadają się do spożycia,
Przyczyna: grzyby atakujące wszystkie części roślin, ich rozprzestrzenianiu się sprzyja wilgoć, mogą zimować na zainfekowanych liściach i pędach,
Atakowane rośliny: grusze, jabłonie,
Zwalczanie: usuwać porażone części roślin (opadłe i nie zgrabione liście mogą być przyczyną zakażenia w przyszłym sezonie), w momencie ukazywania się pierwszych liści opryskać preparatami Miedzian 50 WP, Syllit 65 WP, Kaptan 50 WP, Score 250 EC, następnie w okresie kwitnienia – preparatami Zato 50 WG, Delan 700 WG, Kaptan 50 WP, może zaistnieć konieczność wykarczowania silnie porażonych drzew, sadzić odmiany odporne.

 

Rak bakteryjny drzew owocowych

Objawy: wiosną zarażone kwiaty i krótkopędy brunatnieją i zamierają, na pędach wokół pąków pojawiają się nekrotyczne plamy, kora pęka, powstają zgrubiałe rany z wyciekami, pędy obumierają,
Przyczyna: choroba bakteryjna,
Atakowane rośliny: głównie czereśnie, wiśnie, morele i brzoskwinie, ale może atakować też inne drzewa owocowe,
Zwalczanie: porażone pędy wycinamy poniżej miejsca zakażenia, powstałe rany zabezpieczamy Funabenem, zagrożone drzewa opryskujemy preparatami miedziowymi (np. Miedzian 50 WP) w okresach: nabrzmiewania pąków, kwitnienia oraz opadania liści,

Rak bakteryjny drzew owocowych – objawy, zwalczanie
Rak bakteryjny drzew owocowych jest chorobą atakującą wiele gatunków drzew owocowych, a objawy raka bakteryjnego mogą występować na wielu organach drzew, za najbardziej charakterystyczne uznaje się jednak wycieki gumowatej substancji spod pęknięć na korze. Zobacz czy takie drzewa można jeszcze uratować i jak wygląda zwalczanie raka bakteryjnego drzew owocowych. Więcej…

Rdza gruszy

Objawy: na liściach gruszy pojawiają się jaskrawoczerwone plamy, w tych miejscach liście grubieją i sztywnieją, na wierzchniej stronie przebarwień widoczne czarne wzniesienia, w okresie letnim na dolnej stronie liści formują się żółte skupienia zarodników grzyba, liście przedwcześnie opadają z drzew,
Przyczyna: choroba grzybowa,
Atakowane rośliny: grusze,
Zwalczanie: pośrednim żywicielem patogenu jest jałowiec sabiński, dlatego też warto zadbać aby w pobliżu sadu nie sadzić jałowców, chore jałowce należy wycinać, do oprysków gruszy przeciw rdzy stosujemy te same fungicydy co w przypadku parcha,

Rdza gruszy – zwalczanie, opryski, zapobieganie
Rdza gruszy jest chorobą coraz częściej atakującą grusze. Uszkadza głównie liście grusz ale może też porażać owoce. W przypadku corocznego pojawiania się rdzy gruszy w naszym ogrodzie należy podjąć działania mające na celu zwalczanie rdzy gruszy. Zobacz jak wygląda zapobieganie tej chorobie oraz jakie opryski przeciwko rdzy gruszy należy wykonać, aby zminimalizować straty powodowane przez tę chorobę gruszy. Więcej…

Rdza śliwy

Objawy: liście żółkną i przedwcześnie opadają, na spodniej stronie liści są widoczne skupiska zarodników, latem przybierające barwę rdzawą, a jesienią – czarną,
Przyczyna: grzyby, których zarodniki rozprzestrzeniają się z deszczami i wiatrami, mogą zimować w szczątkach roślinnych,
Atakowane rośliny: śliwy,
Zwalczanie: drugim żywicielem patogenu jest zawilec żółty, dlatego też należy usuwać z sąsiedztwa śliw porażone zawilce, w momencie wystąpienia pierwszych objawów opryskiwać w 10 do 14 dniowych odstępach preparatami Baycor 25 WP, Dithane 75 WG, Topsin M 70 WP,

Szarka śliw

Objawy: żółte przebarwienia na liściach, w kształcie pierścieni i smug, zielone owoce pokryte ciemnofioletowymi plamami, w miarę dojrzewania owoców plamy ciemnieją i pojawiają się bruzdy, miąższ w okolicach plam jest czerwony i kwaśny, brunatnoczerwone plamy również na pestkach, porażone owoce przedwcześnie dojrzewają i opadają,
Przyczyna: wirus przenoszony w czasie okulizacji i szczepienia, a także przez mszyce,
Atakowane rośliny: śliwy, brzoskwinie, morele,
Zwalczanie: wycinać porażone, dziko rosnące śliwy, zwalczać żerujące mszyce, zrazy do uszlachetniania drzew pobierać tylko z kwalifikowanych mateczników,

Torbiel śliwy

Objawy: owoce są workowato wydłużone i pomarszczone, barwy jasnozielonej, zwykle bez pestek, z czasem na zniekształconych owocach pojawia się szarawy nalot,
Przyczyna: chorobę powoduje grzyb, którego zarodniki atakują kwiaty drzew, tu rozwijają się i przenikają do zawiązków owocowych, ze szczególną intensywnością atakuje podczas deszczowej pogody,
Atakowane rośliny: śliwy,
Zwalczanie: na działkach oprysk przeprowadzamy przede wszytkim tuż przed pękaniem pąków preparatem Syllit 65 WP, porażone owoce zbieramy i palimy,

Zaraza ogniowa

Objawy: porażone części roślin obumierają i przybierają charakterystyczne czarne zabarwienie, jak gdyby były spalone,
Przyczyna: bakterie wnikające do wnętrza pędów i tam zimujące, wiosną dokonują zakażeń, głównie przez wszelkiego rodzaju uszkodzenia kory, na większe odległości są przenoszone przez owady, ptaki i wiatr, źródłem zakażenia mogą być rosnące w pobliżu głogi, jarzębiny, irgi czy ogniki,
Atakowane rośliny: grusze, jabłonie, pigwy,
Zwalczanie: na dwa tygodnie po kwitnieniu przeprowadzamy lustrację drzew, usuwamy z bezpośredniego sąsiedztwa drzew owocowych dziko rosnące rośliny mogące być źródłem zakażenia, silnie porażone drzewa usuwamy z działki, lżej porażonym wycinamy porażone pędy na 20 cm poniżej miejsca porażenia, w pobliżu sadu nie sadzić głogu, zapobiegawczo można w okresie pękania pąków opryskiwać wyciągiem z liści orzecha włoskiego lub sumaka octowca, jeżeli w poprzednim roku stwierdzono objawy tej choroby drzew owocowych – przeprowadzamy oprysk preparatem Miedzian 50 WP,

Zgnilizna pierścieniowa podstawy pnia

Objawy: u podstawy pnia powstają rozległe rany, które w miarę rozwoju choroby obejmują cały jego obwód prowadząc do szybkiego obumierania drzewa, na korze widoczne brunatnofioletowe, zapadające się plamy, kora ulega nekrozie, pęka i odpada, patogen powoduje także zgnilizny owoców,
Przyczyna: Phytophthora cactorum – patogen rozwijający się w glebie, mogący wyrządzać także znaczne szkody w uprawie truskawek, do zakażeń dochodzi najczęściej przez zranienia kory w miejscu szczepienia lub okulizacji
Atakowane rośliny: jabłonie, grusze, drzewa pestkowe, najczęściej zagraża drzewom rosnącym na mokrych i ciężkich glebach,
Zwalczanie: w okresie kwitnienia podstawę pnia i glebę wokół pnia opryskiwać Aliette 80 WP, po około miesiącu zabieg powtórzyć, w rejonach większego nasilenia tej choroby drzew owocowych, należy zwracać uwagę na sadzenie drzewek na podkładkach mało na nią wrażliwych,

Zgorzel kory

Objawy: na porażonych pędach kora brunatnieje, zapada się, łuszczy i zamiera, brunatne plamy na pędach, pękanie tkanki, widoczne w okresie bezlistnym do zbiorów owoców,
Przyczyna: grzyby Gloeosporium album i G. perennans,
Atakowane rośliny: jabłonie,
Zwalczanie: porażone pędy wycinać poniżej zmian chorobowych, po wiosennym cięciu opryskać preparatem Topsin M 70 WP, rany po cięciu zabezpieczyć preparatem Arbosal PA,