RĘCE NA KLAWIATURĘ – GŁOSUJEMY

Szanowni Państwo.

Zapraszam do głosowania na Krośnieński Holding Komunalny i realizowaną przez holding inwestycję. Na pewno każdy z nas działkowców pamięta jeszcze odór dochodzący z wysypiska śmieci. Dziś to już historia. Dzięki poczynionym inwestycjom odoru już nie ma a i mamy blisko do Punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Pokażmy, że jesteśmy wdzięczni kierownictwu holdingu i zagłosujmy. Projekt bierze udział w konkursie ogólnopolskim. Pokażmy, że jesteśmy za. Do dzieła! Poniżej podaję link na który można głosować. Niech wygra Krosno.

https://www.portalsamorzadowy.pl/konkurs/top-inwestycje-komunalne-2022,105/rozbudowa-instalacji-zagospodarowania-odpadow-w-krosnie,3454/

CO BYŁO NIE TAK ?

Szanowni Państwo.

Wiosną tego roku podjęliśmy decyzję o ciągłym podawaniu wody w wodociągu działkowym. Czy zamierzenia były słuszne? Z mojego punktu widzenia tak, ale niektórym to nie pasowało. A dlatego że:

– studnie nasze nie są o nieograniczonych zasobach wody,

– gospodarka naszych działkowców wodą wygląda tak jak segregacją odpadów segregowanych. Pomimo tego, że za śmieci płacimy coraz więcej to niektórzy nadal na ogrodzie robią sobie wysypisko śmieci a koszty rosną,

– niektórzy działkowcy uważali, że skoro jest woda to można podlewać drzewa, żywopłoty, bo im woda jest niezbędna pomimo tego, że krzewom i drzewom jest to niepotrzebne, ponieważ mają rozbudowany system korzenny,

– zdarzały się działki gdzie krany zostały niepozamykane a na ujęcia pozakładane węże i woda sobie leciała kilka dni zalewając sąsiednie działki,

Proszę Państwa tak nie może być. W związku z powyższym musimy ograniczyć dostawy wody. Dwie pompy nie zaspokoją 204 działek naszego ogrodu. Jeden ogród na terenie Krosna posiada cztery studnie na 120 działek i też ogranicza dostawy wody. W ostatnim czasie jedna z pomp uległa awarii a jedna dla ogrodu to już katastrofa. Zarząd Stowarzyszenia postawił za cel budowę trzeciej studni, lecz w rozmowie z jedną firm najkrótszy czas to 245 miejsce na liście oczekujących na wiercenie.

Proszę Państwa nie będzie dobrze, jeżeli nasze postepowanie będzie takie jak do tej pory. Woda jest dla wszystkich i wszyscy powinni z niej korzystać. Tak jak to było jeszcze kilka lat temu w Irlandii, że prawo do wody dla każdego mieszkańca „Zielonej wyspy” było bezpłatne. Niemniej jednak z powodu deficytem wody pitnej kilka lat temu uznano i tam, że za wodę trzeba płacić wprowadzając drobną kilkucentową opłatę.

Jak jest u nas każdy widzi a niektórzy udają, że nie widzą, bo co mi tam. Ja płacę za śmieci to niech wywożą tylko to są coraz koszty większe. Wywóz odpadów segregowanych kosztuje 130 zł za pojemnik. Gdy w pojemniku są odpady zmieszane to ta kwota jest mnożona razy cztery. Ale co tam, kto bogatemu zabroni. Tylko, że niektórzy działkowcy utrzymują się z rent i niskich emerytur i muszą płacić za „śmieciarzy” i „bałaganiarzy” – Tylko, dlaczego?

Czy ktoś zwrócił uwagę widząc „śmieciarzy i „bałaganiarzy”, że wyrzucają śmieci zmieszane – oficjalnie nikt, bo każdy tego nie widzi.

Tak samo jest z wodą. Czy ktoś zwrócił uwagę sąsiadowi czy zakręcił kran i zdjął węża gdy wychodzi z działki. Gdyby wąż był zdjęty słychać byłoby, że leci woda i ktoś ewentualnie by ją zakręcił – a tak. Jeden działkowiec otworzył zawór, gdy była awaria na rurociągu. Zawór pozostawił otwarty i woda od poniedziałku do środy leciała zalewając 4 działki do poziomu około 20 cm. Taki przypadki występują nagminnie, dlatego tak mamy.

Kończąc przytoczę takie stwierdzenie

„JEST NAM TAK DOBRZE – ŻE DOBRZE NAM TAK

Przyszła wiosna i co?

 

Szanowni Państwo.
W ubiegłym roku trwała przebudowa instalacji elektrycznej ogrodu, dlatego stan naszych alejek jest taki, jaki jest. W chwili obecnej należałoby doprowadzić stan alejek do stanu sprzed remontu. Przebudowa ta kosztowała nas finansowo bardzo dużo a do końca brakuje jeszcze przebudowy instalacji na alejce Tulipanów. Inwestycja ta jest chyba największą inwestycją od czasu powstania ogrodu. Cały ogród został założony dzięki zaangażowaniu wszystkich działkowców, którzy byli zainteresowani stworzeniem ogrodu. Większość prac była realizowana dzięki pracy społecznej nestorów działkowców naszego ogrodu. Jak to się działo proszę zapytać nielicznych już działkowców naszego ogrodu, którzy go tworzyli. Zarząd negocjując z firmami remont sieci energetycznej negocjował też koszty, aby były jak najniższe. Dzisiaj wszystko kosztuje i trzeba zapłacić. Kwota przebudowy jest ogromna ze względu na rozmiar prac i materiałów. Niektórzy działkowcy pytają, kiedy firma realizująca doprowadzi alejki do stanu sprzed remontu. Proszę Państwa chyba każdy się orientuje że wykopanie rowu zasypanie i wyplantowanie terenu kosztuje dużo więcej niż wykopanie ułożenie sieci i zasypanie. Czyż niektórzy tego nie mogą zrozumieć?. Czy trzeba ponosić koszty za coś, co mogą wykonać sami działkowcy przy pomocy tak skomplikowanego sprzętu technicznego każdego działkowca jak łopata, grabki i motyka. Chyba porządny działkowiec takim sprzętem dysponuje – w końcu chciał być działkowcem. Czy ktoś tu czegoś nie rozumie? Okres zimy i panująca epidmia przetrzymała nas w domach czyż nie potrzeba nam ruchu? Szanowne koleżanki i koledzy do dzieła dopóki ziemia po zimie jest przemarznięta i sypka. Kilkumetrowy odcinek zasypanego rowu wraz z sąsiadem zajmie niewiele czasu a trochę gimnastyki nikomu nie zaszkodzi. Mój odcinek zrobiłem sam i zajęło mi to około 30 minut i nikt mnie nie szkolił z posługiwania się łopatą i grabiami. Jak to wygląda na ostatniej rozkopanej alejce w ubiegłym roku można iść i zobaczyć tam już prace zakończono i niedługo się zazieleni trawa.
          Gdyby ktoś z działkowców nie umiał się posługiwać  tym jakże skomplikowanym sprzętem to Pani Wiceprezes z 40 letnim stażem działkowym zrobi odpłatne przeszkolenie z posługiwania się tymi skomplkowanymi narzędziami a opłaty za szkolenie przeznaczymy na wynajęcie firmy, która doprowadzi alejki do stanu sprzed remontu.
Proszę Państwa, jeżeli chcemy aby nasz ogród się rozwijał potrzebne są pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze. Pieniądze zaoszczędzone można przeznaczyć na inne cele a potrzeb proszę mi wierzyć jest wiele.
Prezes Zarządu

 

IDZIE NOWE

Szanowni Państwo.
Rozpoczęły się prace przy przebudowie instalacji elektrycznej ogrodu etap I. W pierwszym etapie inwestycji została postawiona nowa rozdzielnia elektryczna przy świetlicy. Na rozdzielni znajduje się główny wyłącznik prądu dla całego ogrodu, oraz zabezpieczenia dla poszczególnych alejek. Z rozdzielni zostaną położone kable zasilające energią elektryczną poszczególne alejki. W tym celu do pierwszych skrzynek rozdzielczych na poszczególnych alejkach została doprowadzona energia elektryczna. Aby nie było dłuższych przerw w dostawie energii, dlatego od nowych skrzynek elektrycznych zostanie podpięte zasilanie do dalszej części alejek. Wszystkie działki w obrębie pierwszych skrzynek zostaną do nich podłączone. Każda działka musi być podpięta indywidualnie do skrzynki przypisanej do danej alejki. W każdej skrzynce znajdzie się zabezpieczenie elektryczne danej działki wraz z nowym urządzeniem pomiarowym pobranej energii (licznikiem). Nie będzie możliwości zasilania dwóch działek z jednego urządzenia pomiarowego jak było gdzieniegdzie do tej pory. Nie będzie też możliwości podłączenia działki do skrzynki z innej alejki niż ta, przy której znajduje się działka. Koszt całej inwestycji wynosi około 100 tys. złotych. Z finansów Stowarzyszenia pokryte zostaną koszty budowy i przełączenia rozdzielni oraz koszty zakupu skrzynek rozdzielczych, kabli i ich ułożenia. Ponieważ środki stowarzyszenia są ograniczone a wydatki znaczne, dlatego też Uchwałą walnego zebrania nr 2/2020 z dnia 5.09.2020 r. wprowadzono opłatę inwestycyjną w wysokości 200 złotych, jako opłatę za zabezpieczenie działki i licznik energii. Każdy z działkowców, który chce korzystać z energii elektrycznej powinien dokonać wpłaty u skarbnika lub na konto stowarzyszenia z dopiskiem „opłata inwestycyjna”. Po dokonaniu opłaty działka zostanie podłączona do zasilania. Kolejnym warunkiem do podłączenia działki jest posiadanie przez działkowca właściwego kabla zasilającego do działki. Kable, które nie spełniają norm nie mogą być wykorzystane do zasilania działki i istnieje potrzeba położenia kabla nowego. Takie przypadki prosimy uzgadniać z wykonawcami sieci elektrycznej. Całość instalacji elektrycznej musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami energetycznymi, aby instalacja elektryczna mogła zostać dopuszczona do użytkowania. Aby całość inwestycji można zakończyć w tym roku potrzebne są wpłaty opłaty inwestycyjnej. Jeżeli szybko zostaną dokonane wpłaty nie będzie potrzeby wznawiania dokończenia inwestycji na wiosnę i ponownego rozkopywania alejek.
Zarząd Stowarzyszenia zwraca się do Państwa, którzy chcą mieć podłączoną energię elektryczną do dokonywanie opłaty inwestycyjnej a solidarność w ponoszeniu kosztów inwestycji przyczyni się do jej szybszego zakończenia.
Jednocześnie Zarząd przeprasza za wszelkie problemy związane z pracami i jednocześnie prosi o wyrozumiałość. Jak szybko miną utrudnienia i niedogodności z dostępem do działek zależy tylko on naszych środków finansowych i wpłat opłaty inwestycyjnej.

MONITORING JUŻ DZIAŁA

Drodzy Państwo.

Miło jest mi poinformować ze zgłoszony do budżetu obywatelskiego 2019 nasz projekt oświetlenia parkingu i monitoring już od miesiąca działają. Zarząd Stowarzyszenia dziękuje władzom miasta Krosna a w szczególności Panu Prezydentowi Piotrowi Przytockiemu za zakwalifikowanie naszego projektu do realizacji. Działanie oświetlenia i monitoringu w znacznej mierze przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa naszych działkowców.

                                                                             Oświetlenie i monitoring parkingu

                                                                            Oświetlenie i monitoring parkingu

                                                                      Oświetlenie i monitoring parkingu

                                                                     Oświetlenie i monitoring parkingu

                                                                    Oświetlenie i monitoring parkingu

                                                                          Oświetlenie i monitoring parkingu